CYKLOTRASY.info, elektronické plánování cyklistických tras, Eaglesoft

1. prosince: vydány Cyklotrasy 2.46

SCREENSHOTS: Prohlídka dalších funkcí Cyklotras

Obrázek 1: Tento článek navazuje na prohlídku základních funkcí. Ukáže Vám, jaké další funkce program Cyklotrasy nabízí pro běžného uživatele. Ke každé mapě nabízí Cyklotrasy několik již hotových tras. Po otevření mapy (Mapa / Otevřít... / Otevřít) můžeme přehled hotových tras najít v menu Trasa / Otevřít / Trasy mapy...

Obrázek 2: Objeví se nám okno Otevřít mapu trasy. V něm vidíme názvy tras, délky tras v km, vhodné typy kol (silniční, treková, horská), stupně obtížnosti (lehká, střední, těžká) a poznámky. Podle těchto kritérií můžeme, klepnutím na záhlaví sloupců, trasy řadit.

Obrázek 3: V okně Otevřít mapu trasy se také nachází rozbalovací kolonka Pouze trasy obsahující místo. Vybráním nějakého místa se nám ukáží pouze trasy, které vedou přes námi zvolené místo. Trasu otevřeme tlačítkem OK.

Obrázek 4: Zobrazí se nám průběh trasy v mapě, ve výškovém profilu, itineráři a statistice (lze přepínat záložkami dole). Trasy, o kterých jsme se bavili, jsou jakési tipy na výlety, většinou v terénu neznačené. Můžeme ale také zobrazit trasy, jejichž průběh je v terénu značen, především žlutými tabulemi KČT. Tyto trasy najdeme v menu Trasa / Otevřít / Značené trasy...

Obrázek 5: Objeví se nám okno Značené trasy mapy, kde vidíme označení trasy, délku v km, startovní a cílové místo. Opět můžeme poklikem na záhlaví sloupců trasy podle těchto kritérií řadit. Trasu otevřeme tlačítkem OK.

Obrázek 6: Trasu, kterou si sami vytvoříme, nebo otevřeme existující, můžeme nahrát do navigace (GPS). Cyklotrasy nekomunikují s GSP přímo, ale umožňují uložit trasu do souboru, který dokáže software dodávaný k GPS do přístroje nahrát. Uděláme to v menu Trasa / Export / Soubor pro GPS...

Obrázek 7: Pokud zvolíme export do souboru GPX, což je nejobvyklejší varianta (na výběr jsou též KML/KMZ pro program GoogleEarth a PLT/WPT pro program OziExplorer), jsme následně dotázání, co vše se má do souboru GPX uložit. Záleží na konkrétní GPS, zda bude do ní vhodnější nahrát to, co jsme naplánovali jako "Track" nebo "Route", případně zvolit, jaké množství bodů má trasa obsahovat (některé GPS mohou mít omezený počet bodů trasy) a jakým způsobem a zda vůbec mají být uloženy názvy míst.

Obrázek 8: Pokud si chceme prohlédnout stopu/trasu, kterou jsme s GPSkou prošli, musíme ji opět z GPS stáhnout pomocí software dodaného k GPS a uložit ji v nějakém z podporovaných formátů (GPX, PLT, KML, KMZ). Poté jde tato stopa/trasa otevřít v Cyklotrasách z menu Funkce / GPS záznmy....

Obrázek 9: Objeví se nám standardní dialogové okno, ve kterém vybereme, zda otevíráme soubor GPX, PLT, KML či KMZ, označíme jeden nebo více souborů (více souborů se označuje pomocí klávesy CTRL nebo Shift) a stiskneme tlačítko Otevřít.

Obrázek 10: Do jednotlivých záložek se načtou trasy, stopy a body. Pokud obsahují soubory informace o datu a čase, zobrazí se. Poklepáním na trasu/stopu nebo stisknutím tlačítka Detail... zobrazíme podrobné informace.

Obrázek 11: V Detailu stopy nebo trasy jsou vidět chronologicky zeměpisné polohy míst, časy, výškový profil a statistika obsahující délku trasy, převýšení, maximální a minimální výška, délka a výška stoupání a klesání. Stopu/trasa se dá z tohoto okna vytisknout (tisk mapy nebo profilu), uložit a exportovat do obrázku nebo webové stránky.

Obrázek 12: Příznivci hry geocaching mohou nahrát polohu kešek přímo do mapy. Soubory, popisující polohu kešek se dají stáhnout především ze stránek www.geocacing.com. V Cyklotrasách se poté kešky nahrávají pomocí menu Funkce / Geocaching...

Obrázek 13: Nahrát do mapy můžeme jeden nebo více souborů najednou. Více souborů se označí s pomocí kláves CTRL nebo SHIFT. Jeden soubor může také obsahovat informace o poloze více kešek. Podporovány jsou soubory LOC a GPX.

Obrázek 14: Následně se zobrazí kešky, které se nacházejí v otevřené mapě (resp. ve spojených mapách). Kešky, které se nacházejí mimo výřez mapy, nebudou otevřeny. Informace o kešce můžeme zjistit z bublinové nápovědy najetím kurzoru myši na kešku v mapě. Poklepáním na kešku ze seznamu se tato zazoomuje v mapě. Tlačítko Info na webu otevře internetový prohlížeč s informacemi o kešce z webu www.geocaching.com. Otevřeme-li si v okně Geocaching více souborů, můžeme je následně tlačítkem Uložit sloučit do souboru jediného.

Obrázek 15: Cyklotrasy dále umožňují měřit vzdálenosti vzdušnou čarou pomocí tzv. pravítka. Zobrazíme jej z menu Funkce / Pravítko.

Obrázek 16: Klepneme v mapě na pozici, odkud vzdálenost měříme (v našem příkladu je to Uherské Hradiště) a přesuneme kurzor na další pozici (v našem příkladu Míkovice). V okne Pravítko se nám zobrazuje vzdálenost a zeměpisná poloha.

Obrázek 17: Změřit pravítkem můžeme nejen úsečku, ale libovolný polygon. Během měření můžeme mapu posouvat i zoomovat.

Obrázek 18: Poslední funkcí, kterou si v tomto článku představíme, jsou záznamy o servisu kola. Slouží k evidenci našich oprav na kole. Najdeme je v menu Funkce / Servisní záznamy...

Obrázek 19: V okně Servisní záznamy vidíme přehled zásahů, který můžeme seřadit (klepnutím na záhlaví sloupce) podle data, kola, komponenty, ceny nebo popisu. Záznamy můžeme zobrazit jen pro zvolené kolo, pro zvolenou komponentu nebo jen v určitém rozmezí dat. Každý uživatel může mít svůj vlastní přehled servisních záznamů. Záznamy se dají upravovat, odstraňovat a vytvářet. Podívejme se na vložení nového záznamu.

Obrázek 20: V okně Servisní záznam zvolíme datum, kolo, na kterém byl zásah proveden (seznam kol se dá upravovat), komponentu, která je předmětem zásahu (seznam komponent se dá upravovat), poznámku k servisu a cenu servisu, případně měnu. Servisní záznam přidáme stiskem tlačítka OK.

Facebook

Novinka 2.1.2018

Aktualizováno 39 map.

Novinka 18.12.2017

Aktualizovány mapy Rychlebské hory a Spiš, Levočské vrchy, Prievidza, Žiar, Vtáčnik, Spišská Magura, Pieniny, Považie, Slovenský raj.

Novinka 15.12.2017

Aktualizována mapa Lago di Garda.

Novinka 5.12.2017

Aktualizovány mapy Nové Zámky a okolie, Kysuce a Javorníky a Levice a okolie.

Novinka 1.12.2017

Vydána nová verze 2.46, přehled jejích novinek najdete zde.

Novinka 29.11.2017

Aktualizována mapa Slovenský raj.

Novinka 13.11.2017

Aktualizovány mapy Šariš, Strážovské vrchy a Bardějov a Dukla.

Novinka 30.10.2017

Aktualizovány mapy Žďárské vrchy, Veľká Fatra a Malá Fatra.

Novinka 19.10.2017

Aktualizována mapa Malé Karpaty a Záhorie.

Novinka 3.10.2017

Aktualizovány mapy Západočeské lázně, Český les - Tachovsko, Drahanská vrchovina, Plzeňsko sever, Plzeňsko jih a Český les - Domažlicko.

Novinka 25.9.2017

Aktualizovány mapy Bruntálsko, Osoblažsko a Opavsko.

Novinka 15.9.2017

Aktualizovány mapy Jeseníky, Králický Sněžník, Bruntálsko, Osoblažsko, Drahanská vrchovina, Olomoucko, Horní Pomoraví, Opavsko, Hostýnské a Vizovické vrchy, Javorníky.

Novinka 7.9.2017

Vydána nová verze 2.45, přehled jejích novinek najdete zde.

Novinka 22.8.2017

Aktualizována mapa Stubai.

Novinka 28.6.2017

Aktualizovány mapy Okolí Prahy, Slapy, Chřiby, Okolí Brna, Ždánický les a Drahanská vrchovina.

Novinka 15.6.2017

Vydána nová verze 2.44, přehled jejích novinek najdete zde.

Novinka 9.6.2017

Aktualizovány mapy Orlické hory, Drahanská vrchovina a Okolí Brna, Moravský kras.

Novinka 2.6.2017

Aktualizovány mapy Český ráj a Jizerské hory.

Novinka 22.5.2017

Aktualizována mapa Chřiby.

Novinka 12.5.2017

Aktualizována mapa Moravskoslezské Beskydy.

Novinka 2.5.2017

Aktualizovány mapy Český les - Domažlicko, Plzeňsko jih a Brdy - Příbramsko.

Novinka 25.4.2017

Aktualizovány mapy Žďárské vrchy, Veľká Fatra a Bihor.

Novinka 21.4.2017

Aktualizovány mapy Moravská brána, Moravskoslezské Beskydy a Freistadt - Linz.

Novinka 27.3.2017

Vydána nová verze 2.43, přehled jejích novinek najdete zde.

Novinka 24.3.2017

Aktualizovány mapy Jeseníky, Králický Sněžník, Moravská brána, Moravskoslezské Beskydy, Lužické hory - Českolipsko a České středohoří.

Novinka 8.3.2017

Aktualizovány mapy Svitavsko a Žďárské vrchy.

Novinka 28.2.2017

Aktualizovány mapy Olomoucko, Horní Pomoraví a Žďárské vrchy.

Novinka 19.1.2017

Aktualizována mapa Šumava - Železnorudsko.

Novinka 6.1.2017

Aktualizována mapa Jindřichohradecko, Česká Kanada.

Novinka 4.1.2017

Aktualizovány mapy Šumava - Železnorudsko a Okolie Košic.

Novinka 28.12.2016

Aktualizována mapa Freistadt - Linz.

Novinka 20.12.2016

Aktualizována mapa Banát.

Novinka 15.12.2015

Aktualizovány mapy Svitavsko, Moravskoslezské Beskydy, Nové Zámky a okolie, Kysuce a Javorníky, Levice a okolie, Malá Fatra, Berchtesgaden a Stubai.

Novinka 9.12.2016

Aktualizovány mapy Vlašimsko, Táborsko, Pelhřimovsko a Solná komora.

Novinka 1.12.2016

Aktualizovány mapy Moravskoslezské Beskydy a Javorníky.

Novinka 24.11.2015

Aktualizovány mapy Orlické hory, Posázaví - Benešovsko, Orlickoústecko, Povltaví - Písecko, Chřiby, Hostýnské a Vizovické vrchy, Podyjí - Thayatal, Slovácko - Hodonínsko, Slovácko - Bílé Karpaty, Praha - jih, Praha - sever, Vysoké a Západné Tatry a Malé Karpaty a Záhorie.

Novinka 15.11.2016

Aktualizovány mapy Považie a Strážovské vrchy.

Novinka 9.11.2016

Aktualizovány mapy České středohoří, Gorany, Krasna, Svidovec, Broumovsko, Adršpašsko-teplické skály, Bruntálsko, Osoblažsko, Chebsko, Ašsko, Krušné hory - Karlovarsko, Západočeské lázně, Karlštejnsko-Křivoklátsko, Havlíčkobrodsko, Jihlavsko, Okolí Brna, Moravský kras, Opavsko, Chřiby, Hostýnské a Vizovické vrchy, Orava a Liptov, Malé Karpaty a Záhorie, Lago di Garda, Julské Alpy, Beskid Żywiecki a Makarska riviera, Biokovo.

Novinka 21.10.2016

Aktualizovány mapy Českosaské Švýcarsko, Lužické hory - Českolipsko a Karlštejnsko-Křivoklátsko.

Novinka 10.10.2016

Aktualizovány mapy Prievidza, Žiar, Vtáčnik a Levice a okolie.

Novinka 4.10.2016

Aktualizovány mapy Jizerské hory, Český ráj, Okolí Brna, Moravský kras, Třebíčsko a Vysoké a Západné Tatry.

Novinka 22.9.2016

Aktualizovány mapy Českosaské Švýcarsko, Jeseníky, Králický Sněžník, Hostýnské a Vizovické vrchy a Nízké Tatry.

Novinka 19.9.2016

Aktualizována mapa Veľká Fatra.

Novinka 5.9.2016

Vydána nová verze 2.42, přehled jejích novinek najdete zde.

Novinka 31.8.2016

Aktualizovány mapy Jeseníky, Králický Sněžník, Moravská brána, Hostýnské a Vizovické vrchy a Javorníky.

Novinka 29.8.2016

Aktualizována mapa Kysuce a Javorníky.

Novinka 19.8.2016

Aktualizovány mapy Moravská brána, Hostýnské a Vizovické vrchy, Javorníky.

Novinka 11.8.2016

Aktualizovány mapy Rychlebské hory a Považie.

Novinka 9.8.2016

Aktualizována mapa Olomoucko, Haná.

Novinka 27.7.2016

Aktualizovány mapy Javorníky a Vysoké a Západné Tatry.

Novinka 25.7.2016

Aktualizovány mapy Plzeňsko sever a Okolie Bratislavy.

Novinka 22.7.2016

Aktualizována mapa Moravskoslezské Beskydy.

Novinka 18.7.2016

Aktualizovány mapy Českosaské Švýcarsko, Lužické hory - Českolipsko, Okolí Brna, Moravský kras, Moravská brána, Hostýnské a Vizovické vrchy, Okolí Brna, Ždánický les a Brno.

Novinka 8.7.2016

Aktualizovány mapy Hostýnské a Vizovické vrchy a Moravská brána.

Novinka 1.7.2016

Aktualizovány mapy Jizerské hory, Český ráj, Čáslavsko, Přeloučsko, Pardubicko, Železné hory, Táborsko, Vlašimsko, Pelhřimovsko.

Novinka 29.6.2016

Znovu vytvořena slovenská mapa Šariš.

Novinka 23.6.2016

Vydána nová verze 2.41, přehled jejích novinek najdete zde.

Novinka 16.6.2016

Aktualizována mapa Pálava, Lednicko - Valtický areál.

Novinka 10.6.2016

Aktualizovány mapy Českosaské Švýcarsko, Lužické hory - Českolipsko, Karlštejnsko-Křivoklátsko, Okolí Prahy, Slapy, Plzeňsko sever, Ostravsko, Moravskoslezské Beskydy, Beskid Ślaski.

Novinka 6.6.2016

Opraveno vykreslování map ve verzi 2.40. Aktualizovány mapy Slovenský raj, Spiš, Levočské vrchy.

Novinka 27.5.2016

Aktualizovány mapy Šumava - Trojmezí, Plzeňsko sever.

Novinka 16.5.2016

Aktualizovány mapy Jeseníky, Králický Sněžník, Olomoucko, Horní Pomoraví a Moravská brána.

Novinka 2.5.2016

Aktualizována mapa Spišská Magura, Pieniny.

Novinka 25.4.2016

Aktualizovány mapy Rychlebské hory a Žďárské vrchy.

Novinka 8.4.2016

Vytvořena nová slovenská mapa Bardějov a Dukla.

Novinka 12.4.2016

Aktualizován překlad programu do Slovenčiny.

Novinka 5.4.2016

Aktualizovány mapy Lužické hory - Českolipsko, Okolí Brna, Moravský kras, Ostravsko, Moravská brána a Moravskoslezské Beskydy.

Novinka 1.4.2016

Vydána nová verze 2.40, přehled jejích novinek najdete zde.

Novinka 24.3.2016

Aktualizovány mapy Moravskoslezské Beskydy a Český ráj.

Novinka 1.3.2016

Aktualizována mapa Karlštejnsko-Křivoklátsko.

Novinka 25.2.2016

Aktualizována mapa Jeseníky, Králický Sněžník.

Novinka 8.2.2016

Aktualizovány mapy Okolí Brna, Moravský kras, Drahanská vrchovina, Okolí Brna, Ždánický les a Brno.

Novinka 28.1.2016

Aktualizovány mapy Krkonoše, Podkrkonoší, Okolí Prahy, Slapy a Javorníky.

Novinka 19.1.2016

Aktualizovány mapy Českosaské Švýcarsko, Lužické hory - Českolipsko, Karlštejnsko-Křivoklátsko a Javorníky.

Novinka 15.1.2016

Aktualizovány mapy Český les - Domažlicko.

Novinka 7.1.2016

Aktualizovány mapy Okolí Prahy, Mělnicko, Kokořínsko, Doupovské hory, Pošumaví - Klatovsko, Šumava - Železnorudsko, Šumava - Lipensko, Pošumaví - Prachaticko, Českobudějovicko a Třeboňsko.

Novinka 4.1.2016

Aktualizovány mapy Krušné hory - Mostecko, Plzeňsko jih, Velkomeziříčsko, Šumava - Železnorudsko, Novohradské hory a Třebíčsko.

Další novinky...

Valid HTML 4.01 Strict